TURISTIKA – VÝLETY

Léto – koupání – nejoblíbenější je přírodní koupaliště v Jablonném n. O. (5 km). Svou velikostí cca 70 x 40 m je největší v okolí. Čistá voda, možnosti občerstvení.
Koupaliště Jablonné n/O
Koupaliště Jablonné n/O

Pro rodiny s dětmi je vyhledávaný Aquapark v Žamberku s tobogány, vířivkami apod. Pro otužilejší návštěvníky lze použít i místní koupaliště přímo v Orličkách (600 m). V dosahu je Pastvinská přehrada (13 km), asi 5 km dlouhá s možností koupání, půjčovnou loděk a šlapadel, bobovou dráhou, občerstvením.

V okolí je mnoho kilometrů značených turistických tras. Nejoblíbenější je Jiráskova stezka (červená zn., vede přímo kolem penzionu), která odsud pokračuje po hřebenech Orlických hor až k Náchodu. Lze si zajít na rozhlednu s chatou na Suchém vrchu (995 m n. m.), rozhlednu Křížová hora u Červené Vody a další. Populární je Zemská brána – průlom Divoké Orlice na hranicích s Polskem.

Kramářova chata na Suchém vrchu
Kramářova chata na Suchém vrchu

Milovníky historie jistě zaujmou velmi zachovalé pevnostní komplexy jako je Tvrz Bouda, Cihelna, Muzeum vojenské historie v Králíkách, dále pak Hanička…

Dělostřelecká tvrz Bouda
Dělostřelecká tvrz Bouda

Oblíbenými cíli jsou také zámek Lanškroun, zámek Letohrad, zříceniny hradů Litice, Lanšperk a Žampach. V Letohradu můžete navštívit i Muzeum řemesel nebo světničku Járy Cimrmana, v Žamberku Muzeum.

O něco dál (cca do 40 km) jsou další velmi navštěvované zámky Častolovice s minizoo pro děti, Doudleby nebo zřícenina hradu Potštejn.

V létě se příznivci singltreků mohou projet na kole po nových tratích, které vedou z Červenovodského sedla všemi směry kolem Suchého vrchu. Dále se zde můžete věnovat travnímu lyžování, horským koloběžkám nebo svahovým minikárám, které je možno zapůjčit na chatě Vigona v Čenkovicích.

Zima – lyžovánízimní středisko Čenkovice (3 km), Buková hora (750 – 958 m n. m.), poskytuje ideální podmínky pro sjezdové lyžování. Sjezdové tratě jsou v obtížnosti červená a modrá v délkách 400 – 2000 m (sjezdovka Heroltická je nejdelší v Orlických horách – 2 290 m). Celkem 6 sjezdovek je vzájemně propojených a můžete tak lyžovat na obou stranách Bukové hory. Čtyřsedačková vyhřívaná lanovka s „bublinou“ vám umožní odpočinek mezi jednotlivými výkony na sjezdovkách. Ty jsou pravidelně udržovány a technicky zasněžovány, součástí je i večerní lyžování. Nechybí zde ani snowboardový areál.

Lanovka
Lanovka

Běžky – pro milovníky běžkování je připraveno 60 km strojově udržovaných stop v provedení klasika i volně. Nejlepší nástupní místo je na Červenovodském sedle (5 km, na hlavní silnici I/11), odkud se dostanete např. na Suchý vrch, k pevnosti Bouda či do Čenkovic.

Kramářova chata na Suchém vrchu
Kramářova chata na Suchém vrchu

Zimní středisko Dolní Morava (23 km) – sjezdovky, sáňkování, bobová dráha.

Další tipy na výlety a atrakce naleznete na www.navylet.cz/cs/atrakce/orlicky.

Penzion HANKA Orličky, Čenkovice, Orlické hory